Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).
Główne założenia projektu dotyczą:
– wykorzystania tekstów wierszy jako pomocy w oddziaływaniu na myśli, emocje i zachowanie dzieci,
– kształtowania umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji,
– rozwijania umiejętności akceptowania różnorodności przeżywanych uczuć,
– kształtowania umiejętności rozwiązywania problemów,
– kształtowania postaw prospołecznych,
– pobudzania poczucia własnej wartości,
– dbania o równowagę emocjonalną dzieci.