Wycieczka klas VII i VIII do Warszawy

W środę 8 maja uczniowie klas VII i VIII brali udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był nagrodą w konkursie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W ramach wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić okryte złą sławą więzienie przy ul. Rakowieckiej 37. W czasie naszej wizyty spotkaliśmy się z Panem rekonstruktorem, który przypomniał wydarzenia II wojny światowej, a uczniowie mieli również okazję przymierzyć czapki charakterystyczne dla żołnierza polskiego. Następnie zwiedzaliśmy więzienie z przewodnikiem. Więzienie powstało w czasach carskich w 1904 r. jeszcze w czasie zaborów i wtedy było więzieniem kryminalnym. W czasie II wojny światowej była tam pomocnicze więzienie gestapo, a po zakończeniu wojny służyło komunistom jako więzienie dla opozycji antykomunistycznej. W tym więzieniu przetrzymywano między innymi, a później wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim czy Danucie Siedzikównie ps. Inka. Miejsce wstrząsające, ale koniecznie trzeba je zobaczyć. Zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Zdjęcia w GALERII.