Zajęcia „Rozumiem siebie i innych”

„Rozumiem siebie i innych” to program , który ma pomóc uczniom w odkrywaniu wiedzy o sobie samych, rozbudzać świadomość posiadanych umiejętności i talentów oraz budować pozytywny obrazu własnej osoby. Jego celem jest też kształtowanie postawy akceptacji, empatii, szacunku, życzliwości i tolerancji wobec innych osób. Skupia się on na rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i różnych umiejętności społecznych.  

W każdej z klas pierwsze zajęcia poświęcone były integracji uczniów i budowaniu pozytywnej atmosfery. Duża część zajęć odbywała się w kręgu, a nie standardowo w ławkach, co wzmacniało poczucie przynależności do grupy. Praca w kręgu pozwala lepiej widzieć i słyszeć siebie nawzajem. Na zajęciach stosowałyśmy metody aktywizujące, oparte na praktycznej działalności uczniów. Dlatego też uczniowie często pracowali w podgrupach. Każdorazowo byli dzieleni na grupy w innym składzie, tak aby każdy uczeń miał okazję współpracować ze wszystkimi z klasy. Praca na wspólny cel dodatkowo integrowała uczniów, kształtowała postawę akceptacji i szacunku. Dzięki pracy zespołowej uczniowie samodzielnie dochodzili do wiedzy, wspólnie się bawili w czasie różnych zadań i ćwiczeń, rozwijali umiejętność efektywnej współpracy.

W klasach VI zrealizowałyśmy rekomendowany program profilaktyczny „Unplugged” dotyczący zapobiegania problemom związanym z używaniem substancji psychoaktywnych.

W tym roku dodatkowo, w ramach zajęć Rozumiem siebie i innych zrealizowałyśmy w każdej z klas 8 zajęć  pilotażowego programu profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów”. Podczas tych lekcji uczniowie dowiedzieli się czym jest zdrowie psychiczne i jak należy o nie dbać. Uczyli się jak rozpoznawać swoje potrzeby, potrzeby innych, komunikować je i szukać rozwiązań. Nabywali umiejętność rozpoznawania granic u siebie i innych, co robić gdy te granice są przekraczane, gdzie szukać pomocy. Poszerzyli też wiedzę dotyczącą higieny cyfrowej czyli właściwej proporcji między tym co robimy w ciągu dnia a czasem spędzonym przy ekranie. Zyskali większą świadomość, że aktywność fizyczna, właściwy sen, zdrowe nawyki żywieniowe oraz poszerzanie wiedzy, zainteresowań czy budowanie zdrowych, wspierających relacji są warunkiem koniecznym w budowaniu odporności psychicznej. Kolejnym ważnym tematem było bezpieczeństwo w świecie online: krytyczne myślenie – umiejętność weryfikacji i oceny informacji, które znajdujemy w sieci, a także właściwe reagowanie na przemoc, co zrobić w sytuacji doświadczania hejtu.

Mamy nadzieję, iż zdobyta wiedza i umiejętności pomogą naszym uczniom budować porozumienie z innymi i lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Kilka fotek z naszych zajęć znajdą Państwo w GALERII. Zapraszamy

 

Marzena Góreczna, Agnieszka Góreczna