Jak dbać o higienę cyfrową?

Dnia 9 października naszą szkołę odwiedził dr Maciej Dębski m.in. założyciel i prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg. Misją Fundacji jest edukacja społeczeństwa na temat cyfrowej higieny i profilaktyki e-uzależnień wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas wystąpienia dla rodziców i nauczycieli nasz gość wyjaśnił czym jest higiena cyfrowa i jak należy o nią dbać, przedstawił 10 podstawowych zasad higieny cyfrowej. Podpowiadał też,  jak uczyć  dzieci i młodzież odpowiedzialnego korzystania z internetu, smartfona i innych narzędzi ekranowych, pamiętając, że kluczowe dla dobrostanu jednostki są relacje międzyludzkie. Nasz gość podkreślał, że korzystanie z nowych technologii powinno przyczyniać się do osobistego rozwoju. Dlatego należy zadbać o odpowiedni balans między relacjami bezpośrednimi i wirtualnymi.

Natomiast 19 października odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klas starszych z Płużnicy i Nowej Wsi Królewskiej, które poprowadziła pani Ida Dębska. Podczas zajęć rozmawiała z uczniami jak korzystać z dobrodziejstw technologii cyfrowych w mądry i odpowiedzialny sposób. Uczniowie podczas zajęć określali plusy i minusy korzystania z urządzeń cyfrowych, po czym poznać osobę uzależnioną, jakie są formy cyberprzemocy i jakie mogą być konsekwencje hejtu. Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie o czym świadczyła aktywność uczestników.