To już jest koniec…

Koniec jakiego jeszcze nie było. Pomyślcie, że do końca życia będziecie mogli mówić: „my to mieliśmy zakończenie”. Dla wielu nauczycieli i uczniów dobiega końca najtrudniejszy rok szkolny w ich życiu. Rok, w którym nauka z ławki szkolnej „przeniosła się” do Internetu. Zamiast szkolnej ławki był laptop i włączona kamerka. Zamiast tablicy i kredy – klawiatura i myszka.
Mam wrażenie, jakbyśmy dopiero wczoraj spotkali się na inauguracji roku szkolnego, a tymczasem to już jego zakończenie. Za nami  kolejny okres wytężonej pracy, czas wielu doświadczeń, osobistych sukcesów i przeżyć.

Dziękuję Uczniom za to, że:

 • starali się, że poświęcili wiele wieczorów i nocy na siedzenie nad książkami nie wiedząc często po co,
 • wbijali sobie do głowy megabajty wiedzy, której prawdopodobnie nigdy nie wykorzystają i zwykle nie mają pojęcia, po co to robili – a jednak robili,
 • mimo innych warunków nauczania rozwijali swoje pasje i zainteresowania,
 • godnie reprezentowali naszą szkołę,
 • pomimo niezrozumienia, złości, zakończyli ten rok.

Dziękuję Nauczycielom za to, że:

 • chciało im się pracować, że nie zmienili zawodu, choć mieli nie raz taką pokusę,
 • byli po stronie ucznia i bronili jego praw,
 • potrafili ucznia wspierać, dawać siłę, obdarzać miłością i życzliwością,
 • pamiętali, że to oni są w szkole dla ucznia, że są starsi, mądrzejsi i mają wiedzę,
 • starali się pokazywać uczniowi, że uczy się dla siebie,
 • starali się pomagać uczniowi radzić sobie z własnymi emocjami,
 • widzieli w uczniu człowieka, a nie ucznia,
 • doceniali uczniów i starali się oceniać ich wysiłek,
 • mimo wielu problemów osobistych znajdywali czas na pomoc tym mniejszym, którzy zwykle radzą sobie gorzej,
 • częściej dawali siebie, zamiast brać, choć często byli na skraju wyczerpania,
 • próbowali zrozumieć świat ucznia tak różny od nauczycielskiego.

Dziękuję Rodzicom za to, że:

 • widzieli w swoim dziecku człowieka, a nie ucznia,
 • doceniali zamiast oceniać,
 • mają świadomość, że to nie oceny decydują o wartości dziecka,
 • kochali swoje dziecko takim, jakim jest,
 • pozwalali na rozwijanie pasji, odpoczynek po ciężkiej pracy na lekcjach,
 • byli sprawiedliwi, ale starali się stać po stronie swojego dziecka, mając świadomość, że szkołę skończy za chwilę, a ich dzieckiem będzie do końca życia,
 • pozwolili, by dom rodzinny był dla dziecka oazą miłości i spokoju,

dziękuję za:

 • miłość, która kiedyś sprawiła, że zechcieliście zostać rodzicami i która jest największym darem, jakim możecie swoje dziecko obdarzyć,
 • wsparcie, uśmiech, przytulenie, dobre słowo, za serce, że nie zapomnieli o dziecku, którym byli jeszcze wczoraj.

Dziękuję Panu Wójtowi za:

 • dostrzeganie wartości podejmowanych w szkole przedsięwzięć i wspieranie inicjatyw,
 • aktywne uczestnictwo w kreowaniu pozytywnych przemian w naszej szkole,
 • wyrozumiałość i

Radzie Rodziców dziękuję za:

 • podjęcie świadomych działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia,
 • uczestnictwo w działaniach zmierzających do przemian w naszej szkole,
 • wspomaganie działań nauczycieli,
 • dobre słowo.

Dzisiaj również w sposób szczególny zwracam się do absolwentów naszej szkoły, którzy wchodzą w kolejny, jeszcze nieznany etap edukacji, ale są do niego dobrze przygotowani.

Drodzy Absolwenci!!!

Przed Wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości. Powinniście więc wyznaczyć sobie cel, który zamierzacie osiągnąć.

Dzisiaj, kiedy nadszedł czas rozstania, życzę, aby doświadczenia zdobyte w edukacji dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Odnajdujcie własne ścieżki i starajcie się uczynić prawdę pochodnią, której światło nie pozwoli Wam zgubić tego, co najistotniejsze dla bycia prawdziwym człowiekiem.

Wiążę z Wami duże nadzieje, ponieważ jestem przekonana że wiedza, zdolności i umiejętności zdobyte, odkrywane i rozwijane w tej szkole, będą teraz procentowały. Myślę, że będziemy mogli być z Was dumni tak, jak teraz jesteśmy. Idźcie więc śmiało z uśmiechem w życie, pokonując nadchodzące próby losu i zawsze z powodzeniem zgłębiajcie tajniki nauki. W życiu kierujcie się wyłącznie tymi zasadami, które pozwolą Wam zawsze zachować godność człowieka oraz zdobywać uznanie i szacunek innych.

 Życzę Wam również, abyście  w kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, odnaleźli nowych równie wspaniałych kolegów, a nawet przyjaciół oraz – co również bardzo ważne – spotkali życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli.

Za chwilę zakończy się ten rok szkolny. Czego życzyć w takim dniu?

Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Uczniom życzę  udanych wakacji i to nie tylko tych zasłużonych, wyczekiwanych, słonecznych, ale przede wszystkim- prawdziwych! Wypoczywajcie, gromadźcie siły na następny rok szkolny.  Nigdy jednak nie zapomnijcie o bezpieczeństwie. Bądźcie radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący i ostrożni. Wszak wszyscy pragniemy spotkać się we wrześniu zdrowi i szczęśliwi.

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Płużnicy
mgr  Elżbieta Małek