Wycieczka do Żywego Muzeum Piernika

Dnia 11 grudnia 2023 r. dzieci z grupy „Sówki” i „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu. Przedszkolaki wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w warsztatach wypiekania toruńskich pierników, w których – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznaliśmy wszelkie rytuały z tym związane. Przedszkolaki były aktywnymi uczestnikami procesu wypiekania pierników. Poznawały i dodawały składniki, mogły je dotknąć, samodzielnie ugniatały ciasto oraz przygotowywały pierniki w formach. Muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, gdzie w niezwykłej atmosferze i z humorem poznaliśmy tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język. Własnoręcznie przygotowane pierniki przedszkolaki zabrały do domu. Dzieci z wielkim  zainteresowaniem oglądały również stare maszyny z dawnych fabryk.