Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach od 13 do 15 maja 2019 uczniowie klasy V a i b oraz kilka osób z klas IV i VI wraz z opiekunami: Grażyną Majewską, Agnieszką Murawską, Anną Welter, Krzysztofem Paczkowskim i Maciejem Puchałą uczestniczyli w wycieczce do Kielc i okolic. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Kadzielni  rezerwatu geologicznego  z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale. Następnie oglądaliśmy z zewnątrz  Katedrę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Pałac Biskupów Krakowskich, ogród włoski na tyłach pałacu. Następnie zostaliśmy podzieleni na sześć grup i wzięliśmy udział w grze terenowej. Polegało to na jak najszybszym dotarciu do celu po wykonaniu zadań z karty pracy. Była to naprawdę świetna zabawa. Następnie udaliśmy się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Dzieci miały okazję usiąść w dawnych ławkach szkolnych i usłyszeć o tym, jakie trudności i kary mieli uczniowie w okresie, kiedy Polska była pod zaborami.

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz pokazu pracy szlifierza. Następnie weszliśmy na Łysą Górę ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez Świętokrzyski Park Narodowy. Po drodze widzieliśmy gołoborze. Potem na Świętym Krzyżu zwiedziliśmy opactwo pobenedyktyńskie z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów oraz zeszliśmy do krypty Jeremiego Wiśniowieckiego. Zakończyliśmy ten dzień zwiedzaniem jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce.

Trzeci dzień rozpoczął się od Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w którym mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu nowych rzeczy i samodzielnie zrobić mydło. Potem oglądaliśmy Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskiem. Był to najlepiej zachowany obiekt z okresu tzw. dojrzałego baroku w województwie świętokrzyskim otoczony pięknym ogrodem. Ostatnim punktem naszego programu były ruiny zamku w Chęcinach  z XIV.

Pogoda może Nas nie rozpieszczała, ale humory dopisywały, a to najważniejsze. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.