Z wizytą w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie

Dnia 12 grudnia 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Płużnicy zorganizowany został wyjazd do Pałacu Prezydenckiego i Sejmu. Jak się później okazało od pierwszego wyjazdu do Sejmu minęło 16 lat. Pierwszy raz taką wycieczkę do polskiego parlamentu zorganizowano 2 grudnia 2002 roku. Wyjazdy te stały się już tradycją w naszej szkole, no i są zgodne z programem nauczania wiedzy o społeczeństwie.

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. Mogliśmy zobaczyć tam Salę Białą, Salę Niebieską, Salę Kolumnową, Salę Jerzego Nowosielskiego, Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz historyczny okrągły stół prezentowany w lewym skrzydle pałacu.

Z kolei w Sejmie RP mogliśmy z bliska zobaczyć w jaki sposób podejmowane są najważniejsze decyzje państwowe. Niestety ze względu na obrady (które mieliśmy okazję oglądać), nie mogliśmy się przyjrzeć słynnym schodom, które często oglądamy w Wiadomościach i sali, w której odbywa się większość komisji sejmowych. Mimo że możliwość zwiedzania Sejmu była ograniczona, jednak mieliśmy okazję zobaczyć pana premiera Mateusza Morawieckiego, panią minister Annę Zalewską, panią minister Elżbietę Rafalską i wielu innych polityków.

Mieliśmy również okazję zobaczyć Stare Miasto, Kolumnę Zygmunta III Wazy oraz Pomnik Syrenki, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz zwiedzić Zamek Królewski. Wycieczka ta była dla nas żywą lekcją historii i wiedzy o społeczeństwie.

A. Murawska