Zapalmy Światło Wolności

Minister Edukacji Narodowej zachęca do włączenia się w kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Celem przedsięwzięcia jest uczczenie ofiar i upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły się dokładnie 38 lat temu. Jutro, 13 grudnia o godz. 19:30 w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej zapłoną pamiątkowe znicze.

Akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” ma już kilkuletnią historię. Każdego roku 13 grudnia Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego.

Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.

38 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W całym kraju zostaną zorganizowane obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Oddziały i delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przygotowały specjalne wydarzenia upamiętniające: koncerty, spotkania, projekcje filmowe, wspólne palenie zniczy pamięci.

Harmonogram obchodów jest dostępny na stronie https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/84276,Pamietajmy-o-ofiarach-stanu-wojennego-13-grudnia-zapalmy-Swiatlo-Wolnosci.html.

Centralne obchody 38. rocznicy stanu wojennego odbędą się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. O godz. 19:00 rozpocznie się wspólna modlitwa. Poprowadzi ją ks. infułat Jan Sikorski – w 1981 r. oddelegowany do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na Białołęce, a po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki celebrujący Msze święte za Ojczyznę.

Uczcijmy wspólnie ofiary stanu wojennego! Zapalmy Światło Wolności!

Źródło:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zapalmy-swiatlo-wolnosci–obchody-38-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego