Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego w całej Polsce obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy wzięli udział w niecodziennych zajęciach, których celem było nie tylko uwrażliwienie ich na  problematykę zagrożeń w internecie, ale również  promowanie pozytywnych zachowań w  sieci.

Starsi uczniowie szkoły podstawowej tj. klas siódmych i ósmych oraz uczniowie klas trzecich gimnazjum swoich sił próbowali podczas rozwiązywania zagadek w escape roomie. Zadaniem uczniów było zdobycie klucza i wydostanie się w jak najkrótszym czasie ze specjalnie zaaranżowanej sali lekcyjnej. W tym celu musieli zapoznać się  z opowieścią  Niny, nastolatki, która stała się ofiarą internetowych hejterów. Historię Niny uczniowie poznali odsłuchując nagrań z  kaset magnetofonowych, co jak się okazało, było dla niektórych z nich dużym wyzwaniem :).

Podczas zmagań w pokoju zagadek uczniowie dowiedzieli się czym jest hejt, czyli mowa nienawiści i uświadomili sobie, jakie negatywne konsekwencje mogą mieć nienawistne wypowiedzi w internecie dla innych osób. Uczniowie przypomnieli sobie również, gdzie mogą szukać pomocy w   przypadku, gdyby sami stali się ofiarami internetowych hejterów, a swoje przemyślenia zapisali na plakatach, które zostały powieszone na głównym holu w szkole.

Ucieczka z escape roomu była dla uczniów nie tylko nieszablonową lekcją dotyczącą bezpiecznych zachowań w internecie, ale również świetną okazją do rozwijania umiejętności pracy zespołowej. Wszystkie klasy z powodzeniem poradziły sobie z tym wyzwaniem.

Escape room został zorganizowany przez Agnieszkę Góreczną i Annę Rasmus, psychologa i pedagoga szkolnego.

Natomiast uczniowie klas młodszych tj. I-VI brali udział w wielkoformatowej grze planszowej. Gra wymagała wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z  internetu, ale też kreatywności, twórczego myślenia i umiejętności pracy w zespole. Udział w zabawie miał uświadomić uczniom, że to oni sami w dużej mierze ponoszą też odpowiedzialność za to, czy internet będzie dla nich bezpieczną przestrzenią.

Gra miała charakter rywalizacji międzyklasowej. Celem było zdobycie przez klasę (pracującą w czterech zespołach) jak największej liczby punktów poprzez poprawne rozwiązywanie zadań, odgadnięcie hasła i dotarcie do pola „META”. Uczestnicy mogli zdobywać litery do hasła stając na polu „Litera za zadanie” lub pole „Litera gratis”. Stając na polu „Litera za zadanie” musiały też wykonać jedno z 30 przygotowanych zadań dotyczących  bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie m.in. układali bezpieczne hasła, rozpoznawali pierwsze sygnały uzależnienia od komputera, rozwiązywali rebusy, układali komiksy i netykiety, wskazywali formy cyberprzemocy, wykonywali plakaty, rozpoznawali internetowe zagrożenia.  Pionkami w grze byli uczniowie a hasłem do odgadnięcia było hasło tegorocznej edycji DBI 2019: „DZIAŁAJMY RAZEM!”.

Największą ilość punktów zdobyły klasy: IIa, IIIa, IVc, Va i Vb. Gra została przygotowana przez Marzenę Góreczną – psychologa szkolnego.