Sztuka wyboru

Dnia 13 listopada 2018 roku o godz. 12:00 reprezentacja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Płużnicy, w składzie: Amelia Zdziech, Adam Lisewski, Agnieszka Makowska oraz opiekun – Pani Agnieszka Murawska, wybrała się na VII edycję gali podsumowującej konkurs Sztuka Wyboru, która odbyła się w Multikinie w Bydgoszczy.
Sztuka Wyboru to konkurs filmowo – graficzny, w którym mogą wykazać się uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Zadaniem uczestników jest nakręcić film profilaktyczny, którego celem jest uświadomienie młodym ludziom, jakie  problemy mogą napotkać na swojej drodze, jak je zwalczyć oraz jakie będą konsekwencje ich złych decyzji. Najlepsze produkcje są wykorzystywane przez policjantów na lekcjach profilaktycznych. Materiały przygotowane przez młodzież pomagają im zaciekawić młodych ludzi, inaczej spojrzeć na różne problemy.

     W czerwcu odbyły się warsztaty, na których uczyliśmy się wszystkiego co związane jest z filmem – od pisania scenariusza, po montaż. W warsztatach udział brały: Amelia Zdziech, Amelia Zarzeczna, Agnieszka Makowska i opiekun Agnieszka Murawska. Z zyskaną w ten sposób wiedzą w wakacje zabraliśmy się do pracy. Udało nam się stworzyć film, który zatytułowaliśmy F44.81. Tytuł wskazuje na jedna z dwóch możliwości interpretacyjnych. W zależności od koncepcji patrzenia na świat może ukazywać problem z mnogą osobowością, bądź nawiązywać do kompleksów nastolatek. W każdym z nas jest wewnętrzny głos, który „doradza” nam (często niekorzystnie) w kwestiach, które są niezwykle ważne. Nie zawsze powinniśmy słuchać tego głosu. Czasami warto do niego powiedzieć „spadaj, nie odzywaj się”.   Zachęcamy do jego obejrzenia w serwisie YouTube.

     Na gali mieliśmy okazję posłuchać wypowiedzi bardzo ważnych osób związanych z produkcją filmów, reżyserów, autorów zdjęć, nawet z zagranicy! Na to wydarzenie przybyli też między innymi polscy aktorzy – Wojciech Mecwaldowski i Dominika Ostałowska.

     Na koniec poznaliśmy wyniki konkursu. Nasz film dostał nominację i  niewiele brakował nam do otrzymania nagrody.  Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu naszej pracy.

Amelia Zdziech
Agnieszka Makowska
Agnieszka Murawska