Wycieczka Wieliczka – Kraków – Oświęcim

W dniach 20-22 maja 2024 r. uczniowie klas 6-8 wzięli udział w wycieczce Wieliczka – Kraków – Oświęcim.

20 maja wyjechaliśmy bardzo wcześnie, żeby dotrzeć do Wieliczki na czas. O godz. 13.00 zaczęliśmy zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Aby zejść do kopalni musieliśmy pokonać ponad 800 stopni.

21 maja zarezerwowany był na Kraków. O godz. 9.00 umówieni byliśmy z przewodnikiem u podnóża Wzgórza Wawelskiego. Pierwszy przystanek to pomnik Psa Dżoka i oczywiście Smok Wawelski, która wita wszystkich turystów. A potem już Wawel – siedziba królów polskich. Najpierw przepiękny renesansowy dziedziniec, a potem Katedra Wawelska miejsce pochówku nie tylko królów polskich. Na koniec Wieża Zygmuntowska, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta, najsłynniejszy dzwon w Polsce. Potem oczywiście nie mogliśmy ominąć Rynku Głównego wraz z Sukiennicami i innych perełek Starego Karkowa. Druga część wtorku zarezerwowana była na czystą rozrywkę i wizytę w Escape Roomie. Niektórzy z nas byli w takim miejscu pierwszy raz.

22 maja zwiedzaliśmy Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Miejsce, które na pewno trzeba zobaczyć, by lepiej rozumieć powojenną historię Europy oraz współczesność. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, późnym wieczorem wróciliśmy do Płużnicy.

Zapraszamy do GALERII.